Revue Šumava v proměnách času nabízí čtenářům články a studie mapující vývoj šumavské kulturní krajiny a zachycující složité životní příběhy a osudy zdejších obyvatel. Obsah je rozdělen do několika tematických bloků. Autory studií, které kladou důraz jak na čtenářskou přitažlivost, tak na kvalitu odborného zpracování jsou přední badatelé, kteří se tímto regionem zabývají. Součástí každého čísla revue je bohatý obrazový doprovod. Pro zajímavost názvy některých článků: Situace na území Šumavy od jara do podzimu roku 1938 pohledem situačních zpráv; Šumavané odsouzení k trestu smrti u Mimořádného lidového soudu České Budějovice; Hořické pašijové hry; Vojenské újezdy a jejich role v populačním vývoji šumavských obcí; Po stopách sklářského rodu Blechingerů na této i oné straně Šumavy; Popelivka sibiřská (Ligularia sibirica) na Šumavě aj.
Úryvek:
... Po průjezdu kolem kasáren Pohraniční stráže a typických staveb socialistického velkokapacitního zemědělství v Přední Zvonkové jsme přejeli pás nedávno zlikvidovaného hraničního plotu. Cesta byla obklopena bujným porostem. Na jeho kraji jsme zastavili a úzkou prosekanou uličkou jsme klopýtali dál. Všiml jsem si, že chvílemi šlapu po nějakých opracovaných kamenech, na některých místech byla část kamene vyhrabána z nánosu hlíny a spleti trav a kořenů, někdo k ní položil zapálenou hřbitovní lampičku. Na kameni jsem přečetl krátký nápis HIER RUTH… Prodírali jsme se tedy hřbitovem a šlapali po hrobech a náhrobcích. Styděl jsem se.
Pak se mezi kmeny náletových stromů objevil kostel, omšelý, poničený deštěm, s děravou střechou, ale stále ještě odolávající silám přírody. Přišlo mi to tehdy neskutečné. A připadá mi to tak dodnes.
Tohle je tedy to místo, na které řada starších pamětníků ráda vzpomínala? A kde vůbec je ta obec, kterou jsem si prohlížel na pohlednicích krumlovského fotografa Seidela a o které jsem četl?
Nebyl jsem sám, kdo byl otřesen tímto prvním kontaktem s místem, které bylo mimo jakoukoliv pochybnost předchozím režimem odsouzeno k zániku.
U kostela jsem měl možnost přihlížet setkání biskupa Miloslava Vlka a jeho doprovodu se zástupci českokrumlovského okresu a s představiteli rodícího se pracovního společenství ARGE – Šumava – Böhmerwald, projektu Glöckelberg v čele s panem Horstem Wondraschkem. Byla to zvláštní chvíle, na její atmosféru se nedá zapomenout....