Životopisný román o Josefu Hasilovi, nepolapitelném převaděči, kterého samotná StB označovala jako Krále Šumavy, vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jedná se o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci téměř neuvěřitelného příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal střežit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, ale po únoru 1948 se stal jeho nejobávanějším soupeřem. Vedle špionážně-politického pozadí přináší román také příběhy Hasilovy početné rodiny a jeho osudových žen. Kniha tak zachycuje nejen výjimečný lidský osud, ale rovněž dramatické události spojené se vznikem nechvalně známé železné opony a je poctou všem mužům a ženám, kteří se statečně postavili politické zvůli a tyranii. Na motivy románu vznikla stejnojmenná komiksová trilogie. „Dosud nejlepší Žákův román poctivě ukazuje veliký příběh, v němž se prolíná dokument s fikcí. Čtivé, silné, autentické dílo.“ (Lidové noviny) Josef Hasil (1924–2019) V říjnu 1948 byl zatčen a posléze odsouzen za nelegální převádění na Západ. Po útěku z pracovního tábora začal v Bavorsku pracovat pro americkou zpravodajskou službu jako agent-chodec. Na Šumavě takříkajíc před očima pohraničníků a StB se mu podařilo vytvořit hustou síť spolupracovníků a informátorů. Po vybudování železné opony odešel v roce 1954 do Spojených států, kde strávil zbytek života. V roce 2001 byl prezidentem Václavem Havlem vyznamenán Medailí Za hrdinství. David Jan Žák (1971 v Prachaticích) Prozaik a básník, původní profesí novinář. V nakladatelství Labyrint vydal novelu Axe Africa (2006), krimi thriller ze Šumavy Ticho (2009) a rozsáhlou literární reportáž k novému vydání románu Král Šumavy (2013) od Rudolfa Kalčíka. V současné době vyučuje výtvarný obor na ZUŠ v Prachaticích. Se svou rodinou žije na Šumavě.
Kniha podle dokumentárního cyklu České televize, jenž vznikl ve spolupráci se obecně prospěšnou společností Post Bellum, pojednává nejen dramatické, ale i docela běžné osudy čs. občanů v době husákovské normalizace.
Výtěžek z prodeje předmětů z kolekce Paměť národa, putuje na financování projektu této skvělé organizace! Více na www.pametnaroda.cz
Dvacet příběhů šumavského regionu od místní legendy Emila Kintzla.
Odhalte další příběhy starých, dnes již zaniklých osad a osudy obyvatel Šumavy. Budete svědky zániku samoty Torfstich, dozvíte se, jaké legendy obestírají hrad Kašperk, objevíte Sterzmühle, šumavský skvost v údolí říčky Pstružné, i osadu Vogelsang, kterou Švédové nikdy nedobyli. Dvacet nových příběhů z tohoto mnohdy drsného kraje doprovázejí dobové i současné fotografie.
V květnu 2020 uplynulo dlouhých 75 let od chvíle, kdy skončila 2. světová válka v Evropě. Oblast západních a jihozápadních Čech byla osvobozena příslušníky V. a XII. sboru 3. americké armády generála George S. Pattona. Přestože mnozí z nich byli v boji již od června 1944, smrt je zastihla až na území předmnichovského Československa. Díky zpřístupnění celé řady archivních zdrojů zjišťujeme i po více než sedmi desítkách let od konce války nové informace o bojových i nebojových ztrátách příslušníků amerických pozemních sil. Seznam obětí z řad amerických vojáků, kteří zemřeli na území Čech, zřejmě nikdy nebude kompletní. Dosud čítá více než 170 jmen.
Publicista Luděk Navara se represivní povaze komunistického režimu a pokusům o rezistenci proti němu věnuje dlouhá léta. V Příbězích železné opony vypráví osudy jednotlivých lidí i rodin, kteří se pokusili ze socialistického Československa uprchnout.
Výtěžek z prodeje předmětů z kolekce Paměť národa, putuje na financování projektu této skvělé organizace! Více na www.pametnaroda.cz
Po stopách zapomenuté šumavské historie. Třetí a závěrečný díl dokumentární série.
V Česku nenajdete místo, jako je Šumava – unikátní scenérie se zde prolínají s bohatou a pohnutou historií. Legendární Šumavák a svérázný vypravěč Emil Kintzl spolu s režisérem Janem Fischerem pátrají po životě lidí a příbězích míst, které pohltil čas. Objevte prostřednictvím poutavého vyprávění osudy šumavských léčitelů, pytláků, skláren, pivovarů nebo mlýnů! Autentické dobové fotografie oživují atmosféru Šumavy, která už nadobro zmizela z map.
Detektivní příběh ze současnosti se odehrává na pozadí skutečných historických událostí spojených s přísně tajným koncentračním táborem Prameny Vltavy. 1